Bàsquet als Jocs Olímpics d'estiu de 1952
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | basquetbol |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1952 |
Format per | basketball at the 1952 Summer Olympics – men's tournament (en) |
Nombre de participants | 294 |
Localització i Dates | |
Localització | Töölö Sports Hall (en) (Hèlsinki) 60° 11′ 00″ N, 24° 55′ 32″ E / 60.1833°N,24.9256°E / 60.1833; 24.9256 |
Estat | Finlàndia |
Interval de temps | 25 juliol 1952 – 2 agost 1952 |
Data | 1952 |
← 1948 1956 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1952 celebrats a la ciutat de Hèlsinki (Finlàndia) es disputà una competició de bàsquet en categoria masculina.
Comitès participants
En aquesta competició, disputada entre els dies 14 de juliol i 2 d'agost de 1952 al Tennispalatsi del centre de la ciutat i el Töölö Sports Hall situat al costat de l'Estadi Olímpic de Hèlsinki, hi prengueren part 23 comitès nacionals diferents. Es qualificaren directament els sis primers classificats en els Jocs Olímpics de 1958, el campió del món de 1950 (Argentina), els dos primers qualificats del Campionat d'Europa de Bàsquet 1951 (Unió Soviètica i Txecoslovàquia) i l'equip amfitrió (Finlàndia). Així mateix 13 comitès més realitzaren un torneig per aconseguir una de les sis places restants.
|
Resum de medalles
Prova | Or | Argent | Bronze |
Bàsquet masculí | Estats Units Ron Bontemps Mark Freiberger Wayne Glasgow Charlie Hoag Bill Hougland John Keller Dean Kelley Bob Kenney Bob Kurland Bill Lienhard Clyde Lovellette Frank McCabe Dan Pippin Howie Williams | Unió Soviètica Stepas Butautas Nodar Dzhordzhikiya Anatoly Konev Otar Korkiya Heino Kruus Ilmar Kullam Justinas Lagunavičius Joann Lõssov Aleksandr Moiseyev Yuri Ozerov Kazys Petkevičius Stasys Stonkus Maigonis Valdmanis Viktor Vlasov | Uruguai Martín Acosta y Lara Enrique Baliño Victorio Cieslinskas Héctor Costa Nelson Demarco Héctor García Tabaré Larre Borges Adesio Lombardo Roberto Lovera Sergio Matto Wilfredo Peláez Carlos Roselló |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Unió Soviètica | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Uruguai | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultats
Ronda preliminar
Els equips que perden dos partits queden directament eliminats.
- Grup A
Cuba i Bulgària es classifiquen:
- Cuba guanya Bèlgica, 59-51
- Bulgària guanya Suïssa, 69-58
- Bulgària guanya Cuba, 62-56
- Bèlgica guanya Suïssa, 59-49
- Cuba guanya Bèlgica, 71-63
- Grup B
Hongria i Filipines es classifiquen:
- Hongria guanya Grècia, 75-38
- Filipines guanya Israel, 57-47
- Filipines guanya Hongria, 48-35
- Grècia guanya Israel, 54-52
- Hongria guanya Grècia, 47-44
- Grup C
Canadà i Egipte es classifiquen:
- Canadà guanya Itàlia, 68-57
- Egipte guanya Turquia, 64-45
- Canadà guanya Romania, 72-51
- Itàlia guanya Turquia, 49-37
- Itàlia guanya Romania, 53-39
- Canadà guanya Egipte, 63-57
- Egipte guanya Itàlia, 66-62
Primera ronda
- Grup 1
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 3 | 3 | 0 | 195 | 139 | 6 |
Uruguai | 3 | 2 | 1 | 167 | 164 | 5 |
Txecoslovàquia | 3 | 1 | 2 | 161 | 164 | 4 |
Hongria | 3 | 0 | 3 | 143 | 199 | 3 |
- Estats Units guanya Hongria, 66-48
- Uruguai guanya Txecoslovàquia, 53-51
- Uruguai guanya Hongria, 70-56
- Estats Units guanya Txecoslovàquia, 72-47
- Txecoslovàquia guanya Hongria, 63-39
- Estats Units guanya Uruguai, 57-44
- Grup 2
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
Unió Soviètica | 3 | 3 | 0 | 192 | 143 | 6 |
Bulgària | 3 | 2 | 1 | 163 | 182 | 5 |
Mèxic | 3 | 1 | 2 | 172 | 171 | 4 |
Finlàndia | 3 | 0 | 3 | 147 | 178 | 3 |
- Unió Soviètica guanya Bulgària, 74-46
- Mèxic guanya Finlàndia, 66-48
- Bulgària guanya Mèxic, 52-44
- Unió Soviètica guanya Finlàndia, 47-35
- Bulgària guanya Finlàndia, 65-64
- Unió Soviètica guanya Mèxic, 71-62
- Grup 3
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
Argentina | 3 | 3 | 0 | 239 | 196 | 6 |
Brasil | 3 | 2 | 1 | 184 | 179 | 5 |
Filipines | 3 | 1 | 2 | 192 | 221 | 4 |
Canadà | 3 | 0 | 3 | 201 | 220 | 3 |
- Grup 4
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
França | 3 | 3 | 0 | 202 | 149 | 6 |
Xile | 3 | 2 | 1 | 170 | 150 | 5 |
Egipte | 3 | 1 | 2 | 176 | 221 | 4 |
Cuba | 3 | 0 | 3 | 149 | 177 | 3 |
Segona ronda
Els dos primers equips de cada grup passarà a les semifinals:
- Grup A
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
Uruguai | 3 | 2 | 1 | 194 | 187 | 5 |
Argentina | 3 | 2 | 1 | 226 | 174 | 5 |
Bulgària | 3 | 1 | 2 | 177 | 220 | 4 |
França | 3 | 1 | 2 | 178 | 194 | 4 |
- Grup B
J | G | P | PF | PC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 3 | 3 | 0 | 246 | 166 | 6 |
Unió Soviètica | 3 | 2 | 1 | 190 | 195 | 5 |
Brasil | 3 | 1 | 2 | 177 | 155 | 4 |
Xile | 3 | 0 | 3 | 159 | 256 | 3 |
- Estats Units guanya Unió Soviètica, 86-58
- Brasil guanya Xile, 75-44
- Estats Units guanya Xile, 103-55
- Unió Soviètica guanya Brasil, 54-49
- Estats Units guanya Brasil, 57-53
- Unió Soviètica guanya Xile, 78-60
Quadre final
Semifinals | Final | |||||
31 de juliol | ||||||
Unió Soviètica | 61 | |||||
Uruguai | 57 | |||||
2 d'agost | ||||||
Estats Units | 36 | |||||
Unió Soviètica | 25 | |||||
Tercer lloc | ||||||
1 d'agost | 2 d'agost | |||||
Estats Units | 85 | Uruguai | 68 | |||
Argentina | 76 | Argentina | 59 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Bàsquet 1952 Arxivat 2008-12-29 a Wayback Machine.