Anett Pötzsch
Anett Pötzsch (1979) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reprezentacja | NRD | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Data i miejsce urodzenia | 3 września 1960 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Wzrost | 162 cm | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Konkurencja | Solistki | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Trener | Jutta Müller, Gabriele Seyfert, Brigitte Schellhorn | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Klub | SC Karl-Marx-Stadt | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zakończenie kariery | 1980 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Anett Pötzsch (ur. 3 września 1960 w Karl-Marx-Stadt) – niemiecka łyżwiarka figurowa startująca w konkurencji solistek. Mistrzyni olimpijska z Lake Placid (1980) i uczestniczka igrzysk olimpijskich (1976), dwukrotna mistrzyni świata (1978, 1980), 4-krotna mistrzyni Europy (1977–1980) oraz 5-krotna mistrzyni NRD (1976–1980). Po zakończeniu kariery amatorskiej w 1981 roku została trenerką łyżwiarstwa w Chemnitz, a następnie w 2004 roku specjalistą technicznym ISU[1].
Jej pierwszym mężem był Axel Witt (brat Katariny Witt) z którym ma córkę Claudię Rauschenbach (ur. 1984). Drugim mężem Pötzsch był łyżwiarz figurowy Axel Rauschenbach z którym ma córkę Cindy[2]. Jej córka Claudia, która przyjęła nazwisko ojczyma, jest mistrzynią Niemiec 2001 w parach sportowych z Robinem Szolkowym[3].
Osiągnięcia
Zawody | 71–72 | 72–73 | 73–74 | 74–75 | 75–76 | 76–77 | 77–78 | 78–79 | 79–80 | 80–81 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Międzynarodowe[4] | |||||||||||||||||
Igrzyska olimpijskie | 4 | 1 | |||||||||||||||
Mistrzostwa świata | 14 | 11 | 8 | 4 | 2 | 1 | 2 | 1 | |||||||||
Mistrzostwa Europy | 8 | 7 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | |||||||||
Blue Swords | 4 | 5 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | |||||||||
Prague Skate | 2 | ||||||||||||||||
Golden Spin Zagrzeb | 1 | ||||||||||||||||
Skate Canada International | 2 | ||||||||||||||||
Krajowe | |||||||||||||||||
Mistrzostwa NRD | 4 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Przypisy
- ↑ Klaus-Reinhold Kany: Anett Pötzsch: Germany’s First Golden Girl. IFS Magazine, 2011-05-06. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-12)]. (ang.).
- ↑ The other Olympic gold medallists, part 2. Skate Guard, 2013-05-28. [dostęp 2018-12-30]. (ang.).
- ↑ International Skating Union Biography – Claudia RAUSCHENBACH / Robin SZOLKOWY. ISU. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-30)]. (ang.).
- ↑ Sports Reference – Anett Pötzsch. Sports Reference. [dostęp 2018-12-30]. (ang.).
Bibliografia
- Sports Reference – Anett Pötzsch. Sports Reference. [dostęp 2018-12-30]. (ang.).
- p
- d
- e
- 1908: Ulrich Salchow
- 1920: Gillis Grafström
- 1924: Gillis Grafström
- 1928: Gillis Grafström
- 1932: Karl Schäfer
- 1936: Karl Schäfer
- 1948: Dick Button
- 1952: Dick Button
- 1956: Hayes Alan Jenkins
- 1960: David Jenkins
- 1964: Manfred Schnelldorfer
- 1968: Wolfgang Schwarz
- 1972: Ondrej Nepela
- 1976: John Curry
- 1980: Robin Cousins
- 1984: Scott Hamilton
- 1988: Brian Boitano
- 1992: Wiktor Petrenko
- 1994: Aleksiej Urmanow
- 1998: Ilja Kulik
- 2002: Aleksiej Jagudin
- 2006: Jewgienij Pluszczenko
- 2010: Evan Lysacek
- 2014: Yuzuru Hanyū
- 2018: Yuzuru Hanyū
- 2022: Nathan Chen
- 1908: Madge Syers
- 1920: Magda Julin
- 1924: Herma Plank-Szabó
- 1928: Sonja Henie
- 1932: Sonja Henie
- 1936: Sonja Henie
- 1948: Barbara Ann Scott
- 1952: Jeanette Altwegg
- 1956: Tenley Albright
- 1960: Carol Heiss
- 1964: Sjoukje Dijkstra
- 1968: Peggy Fleming
- 1972: Beatrix Schuba
- 1976: Dorothy Hamill
- 1980: Anett Pötzsch
- 1984: Katarina Witt
- 1988: Katarina Witt
- 1992: Kristi Yamaguchi
- 1994: Oksana Bajuł
- 1998: Tara Lipinski
- 2002: Sarah Hughes
- 2006: Shizuka Arakawa
- 2010: Kim Yu-na
- 2014: Adelina Sotnikowa
- 2018: Alina Zagitowa
- 2022: Anna Szczerbakowa
- 1908: Anna Hübler / Heinrich Burger
- 1920: Ludowika Jakobsson / Walter Jakobsson
- 1924: Helene Engelmann / Alfred Berger
- 1928: Andrée Joly / Pierre Brunet
- 1932: Andrée Brunet / Pierre Brunet
- 1936: Maxi Herber / Ernst Baier
- 1948: Micheline Lannoy / Pierre Baugniet
- 1952: Ria Falk / Paul Falk
- 1956: Sissy Schwarz / Kurt Oppelt
- 1960: Barbara Wagner / Robert Paul
- 1964: Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow
- 1968: Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow
- 1972: Irina Rodnina / Aleksiej Ułanow
- 1976: Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew
- 1980: Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew
- 1984: Jelena Wałowa / Oleg Wasiljew
- 1988: Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow
- 1992: Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew
- 1994: Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow
- 1998: Oksana Kazakowa / Artur Dmitrijew
- 2002: Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze i Jamie Salé i David Pelletier
- 2006: Tatjana Tot´mianina / Maksim Marinin
- 2010: Shen Xue / Zhao Hongbo
- 2014: Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow
- 2018: Alona Sawczenko / Bruno Massot
- 2022: Sui Wenjing / Han Cong
- 1976: Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow
- 1980: Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow
- 1984: Jayne Torvill / Christopher Dean
- 1988: Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin
- 1992: Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko
- 1994: Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow
- 1998: Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow
- 2002: Marina Anisina / Gwendal Peizerat
- 2006: Tatjana Nawka / Roman Kostomarow
- 2010: Tessa Virtue / Scott Moir
- 2014: Meryl Davis / Charlie White
- 2018: Tessa Virtue / Scott Moir
- 2022: Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
- p
- d
- e
- p
- d
- e
- Olympedia: 82143