Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2019 – 100 m stylem motylkowym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2019 | |||
| |||
Miejsce | Korea Południowa | ||
---|---|---|---|
Termin | 26 lipca 2019 (eliminacje i półfinały) | ||
Liczba ekip | 73 | ||
Liczba sportowców | 78 | ||
Złoty medal | Caeleb Dressel | ||
Srebrny medal | Andriej Minakow | ||
Brązowy medal | Chad le Clos |
Gwangju 2019
1 m |
|
---|---|
3 m |
|
10 m |
|
3 m |
|
---|---|
10 m |
|
Mieszane |
|
- mężczyźni
- kobiety
50 m | |
---|---|
100 m | |
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
4 × 100 m |
---|
Solo |
|
---|---|
Duety |
|
Zespół |
|
Kombinacja |
|
Duety mieszane |
|
- mężczyźni
- kobiety
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
100 m stylem motylkowym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2019. Eliminacje i półfinały miały miejsce 26 lipca, a finał 27 lipca.
Tytuł mistrza świata obronił Amerykanin Caeleb Dressel, który w finale uzyskał czas 49,66. Dzień wcześniej Dressel w półfinale ustanowił nowy rekord świata (49,50). Srebrny medal, poprawiając rekord Rosji czasem 50,83, wywalczył 17-letni Andriej Minakow. Brąz zdobył reprezentant Południowej Afryki Chad le Clos (51,16).
Rekordy
Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Michael Phelps | 49,82 | Rzym | 1 sierpnia 2009 |
Rekord mistrzostw świata | Michael Phelps | 49,82 | Rzym | 1 sierpnia 2009 |
Rekord świata juniorów | Kristóf Milák | 50,62 | Budapeszt | 29 lipca 2017 |
Najlepszy wynik w stroju tekstylnym | Caeleb Dressel | 49,86 | Budapeszt | 29 lipca 2017 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
26 lipca | półfinał 2 | Caeleb Dressel | 49,50 | , |
Liderzy światowego rankingu
W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2019 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[2][3].
Poz. | Zawodnik | Państwo | Czas | Miasto | Data |
---|---|---|---|---|---|
1. | Dressel, CaelebCaeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 50,36 | Mission Viejo | 06-23 !23 czerwca |
2. | Metella, MehdyMehdy Metella | Francja | 50,85 | Rennes | 04-21 !21 kwietnia |
3. | le Clos, ChadChad le Clos | Południowa Afryka | 51,25 | Budapeszt | 05-12 !12 maja |
4. | Sabo, SebastianSebastian Sabo | Węgry | 51,34 | Debreczyn | 03-30 !30 marca |
5. | Kusch, MariusMarius Kusch | Niemcy | 51,35 | Des Moines | 03-09 !9 marca |
6. | Guy, JamesJames Guy | Wielka Brytania | 51,42 | Glasgow | 04-16 !16 kwietnia |
6. | Seliskar, AndrewAndrew Seliskar | Stany Zjednoczone | 51,42 | Berkeley | 06-22 !22 czerwca |
8. | Mizunuma, NaokiNaoki Mizunuma | Japonia | 51,43 | Tokio | 04-08 !8 kwietnia |
9. | Minakow, AndriejAndriej Minakow | Rosja | 51,44 | Hangzhou | 04-28 !28 kwietnia |
10. | Morgan, DavidDavid Morgan | Australia | 51,47 | Brisbane | 06-14 !14 czerwca |
10. | Temple, MatthewMatthew Temple | Australia | 51,47 | Brisbane | 06-14 !14 czerwca |
Wyniki
Eliminacje
Eliminacje rozpoczęły się 26 lipca o 10:00 czasu lokalnego[1].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 9 | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 50,28 | Q |
2. | 7 | 2 | Kristóf Milák | Węgry | 51,42 | Q |
3. | 9 | 3 | Andriej Minakow | Rosja | 51,54 | Q |
4. | 7 | 4 | Chad le Clos | Południowa Afryka | 51,58 | Q |
5. | 9 | 5 | Mehdy Metella | Francja | 51,65 | Q |
6. | 9 | 6 | Vinicius Lanza | Brazylia | 51,83 | Q |
7. | 9 | 7 | László Cseh | Węgry | 51,88 | Q |
8. | 8 | 2 | Matthew Temple | Australia | 51,89 | Q |
9. | 8 | 5 | Jack Conger | Stany Zjednoczone | 51,96 | Q |
10. | 7 | 3 | Marius Kusch | Niemcy | 52,05 | Q |
11. | 8 | 3 | James Guy | Wielka Brytania | 52,06 | Q |
12. | 8 | 6 | Naoki Mizunuma | Japonia | 52,23 | Q |
13. | 7 | 1 | Tomer Frankel | Izrael | 52,36 | Q |
14. | 7 | 6 | Li Zhuhao | Chiny | 52,44 | Q |
9 | 1 | Jauhien Curkin | Białoruś | Q | ||
9 | 2 | David Morgan | Australia | Q | ||
17. | 7 | 8 | Adilbek Mussin | Kazachstan | 52,46 | |
18. | 8 | 9 | Deividas Margevičius | Litwa | 52,55 | |
19. | 7 | 7 | Federico Burdisso | Włochy | 52,65 | |
20. | 8 | 7 | Konrad Czerniak | Polska | 52,77 | |
21. | 6 | 2 | Ümitcan Gureş | Turcja | 52,86 | |
22. | 9 | 8 | Mathys Goosen | Holandia | 52,87 | |
23. | 6 | 4 | Kregor Zirk | Estonia | 52,92 | |
24. | 7 | 5 | Joseph Schooling | Singapur | 52,93 | |
8 | 0 | Josiah Binnema | Kanada | 52,93 | ||
26. | 8 | 4 | Piero Codia | Włochy | 53,09 | |
27. | 8 | 8 | Daniel Martin | Rumunia | 53,15 | |
28. | 6 | 1 | Denys Kesil | Ukraina | 53,39 | |
29. | 7 | 9 | Andreas Wazeos | Grecja | 53,41 | |
30. | 8 | 1 | Ryan Coetzee | Południowa Afryka | 53,46 | |
31. | 5 | 6 | Mihajlo Čeprkalo | Bośnia i Hercegowina | 53,52 | |
32. | 5 | 4 | Chu Chen-ping | Chińskie Tajpej | 53,58 | |
33. | 6 | 6 | Riku Pöytäkivi | Finlandia | 53,62 | |
34. | 6 | 3 | Yun Seok-hwan | Korea Południowa | 53,64 | |
35. | 6 | 5 | Simon Sjödin | Szwecja | 53,70 | |
36. | 5 | 5 | Bradlee Ashby | Nowa Zelandia | 53,73 | |
37. | 6 | 9 | Benjamin Hockin | Paragwaj | 53,78 | |
38. | 5 | 3 | Chan Jie | Malezja | 53,85 | |
39. | 6 | 8 | Roberto Strelkov | Argentyna | 54,11 | |
40. | 5 | 7 | Yusuf Tibazi | Maroko | 54,21 | |
41. | 6 | 0 | Sajan Prakash | Indie | 54,30 | |
42. | 5 | 8 | Nicholas Lim | Hongkong | 54,36 | |
43. | 5 | 0 | Navaphat Wongcharoen | Tajlandia | 54,38 | |
44. | 6 | 7 | Glenn Victor Sutanto | Indonezja | 54,57 | |
45. | 1 | 5 | Abbas Qali | Kuwejt | 54,67 | |
46. | 4 | 4 | Cadell Lyons | Trynidad i Tobago | 54,79 | |
47. | 5 | 2 | Steven Amiable | Senegal | 54,94 | |
5 | 9 | Abeku Jackson | Ghana | |||
49. | 5 | 1 | Ralph Goveia | Zambia | 55,14 | |
50. | 4 | 6 | Ayman Kelzi | Syria | 55,15 | |
51. | 4 | 3 | Alireza Yavari | Iran | 55,63 | |
52. | 4 | 5 | Keanan Dols | Jamajka | 55,66 | |
53. | 4 | 2 | Teimuraz Kobakhidze | Gruzja | 56,03 | |
54. | 4 | 1 | Bryan Alvaréz | Kostaryka | 56,04 | |
55. | 4 | 0 | Jayhan Odlum-Smith | Saint Lucia | 56,31 | |
56. | 2 | 5 | Artur Barseghyan | Armenia | 56,52 | |
57. | 4 | 7 | Seggio Bernardina | Curaçao | 56,54 | |
58. | 3 | 5 | Yousif Bu Arish | Arabia Saudyjska | 56,58 | |
59. | 4 | 8 | Yacob Al-Khulaifi | Katar | 56,62 | |
60. | 3 | 4 | Rami Anis | FINA Niezależni Sportowcy | 57,26 | |
61. | 3 | 3 | Jesse Washington | Bermudy | 57,29 | |
62. | 3 | 8 | Salvador Gordo | Angola | 57,32 | |
63. | 1 | 3 | Ifeakachuku Nmor | Nigeria | 57,65 | |
64. | 3 | 7 | Simon Bachmann | Seszele | 58,06 | |
65. | 3 | 1 | Bernat Lomero | Andora | 58,12 | |
66. | 4 | 9 | Fernando Ponce | Gwatemala | 58,26 | |
67. | 1 | 4 | Abdulla Ahmed | Bahrajn | 58,44 | |
68. | 3 | 0 | Collins Saliboko | Tanzania | 58,82 | |
69. | 3 | 6 | Davidson Vincent | Haiti | 58,91 | |
70. | 3 | 2 | Mathieu Marquet | Mauritius | 60,03 !1:00,03 | |
71. | 2 | 1 | Daniel Christian | Erytrea | 60,77 !1:00,77 | |
72. | 2 | 3 | Ousmane Touré | Mali | 60,81 !1:00,81 | |
73. | 3 | 9 | Emilien Puyo | Monako | 61,12 !1:01,12 | |
74. | 2 | 2 | Lim Keouodom | Kambodża | 61,17 !1:01,17 | |
75. | 2 | 8 | Simanga Dlamini | Eswatini | 62,39 !1:02,39 | |
76. | 2 | 4 | Belly-Cresus Ganira | Burundi | 63,34 !1:03,34 | |
77. | 2 | 7 | Achala Gekabel | Etiopia | 66,40 !1:06,40 | |
78. ! | 2 | 6 | Irvin Hoost | Surinam | 99,99 ! | DSQ |
78. ! | 7 | 0 | Viktor Bromer | Dania | 99,99 ! | DNS |
78. ! | 9 | 0 | Tomoe Zenimoto Hvas | Norwegia | 99,99 ! | DNS |
78. ! | 9 | 9 | Antani Iwanow | Bułgaria | 99,99 ! | DNS |
Półfinały
Półfinały rozpoczęły się 26 lipca o 20:10 czasu lokalnego[4].
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Kristóf Milák | Węgry | 50,95 | Q |
2. | 5 | Chad le Clos | Południowa Afryka | 51,40 | Q |
3. | 2 | Marius Kusch | Niemcy | 51,50 | Q |
4. | 6 | Matthew Temple | Australia | 51,70 | Q |
5. | 7 | Naoki Mizunuma | Japonia | 51,71 | |
6. | 3 | Vinicius Lanza | Brazylia | 51,92 | |
7. | 1 | Li Zhuhao | Chiny | 52,00 | |
8. | 8 | David Morgan | Australia | 52,20 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 49,50 | Q, |
2. | 5 | Andriej Minakow | Rosja | 50,94 | Q, |
3. | 3 | Mehdy Metella | Francja | 51,62 | Q |
4. | 7 | James Guy | Wielka Brytania | 51,69 | Q |
5. | 6 | László Cseh | Węgry | 51,86 | |
6. | 2 | Jack Conger | Stany Zjednoczone | 51,91 | |
7. | 1 | Tomer Frankel | Izrael | 52,15 | |
8. | 8 | Jauhien Curkin | Białoruś | 52,55 |
Finał
Finał rozpoczął się 27 lipca o 20:43 czasu lokalnego[5].
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 49,66 | |
2. ! | 5 | Andriej Minakow | Rosja | 50,83 | |
3. ! | 6 | Chad le Clos | Południowa Afryka | 51,16 | |
4. | 3 | Kristóf Milák | Węgry | 51,26 | |
5. | 7 | Mehdy Metella | Francja | 51,38 | |
6. | 8 | Matthew Temple | Australia | 51,51 | |
7. | 1 | James Guy | Wielka Brytania | 51,62 | |
8. | 2 | Marius Kusch | Niemcy | 51,66 |
Przypisy
- ↑ a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2019-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-26)]. (ang.).
- ↑ Swimming World Ranking. Światowa Federacja Pływacka. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
- ↑ 2018-2019 LCM Men 100 Fly. Swim Swam. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
- ↑ Wyniki półfinałów. Omega Timing. [dostęp 2019-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-26)]. (ang.).
- ↑ Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2019-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-27)]. (ang.).