Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego (niem. Goldener Bär für den Besten Kurzfilm) – nagroda przyznawana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie dla najlepszego filmu w konkursie filmów krótkometrażowych.
Do znanych filmowców wyróżnionych tą nagrodą na przestrzeni lat należą m.in. Jan Švankmajer, Cristi Puiu, Ruben Östlund czy Park Chan-wook. Jak dotychczas wyróżnienie to trafiło do jednego polskiego reżysera – Piotr Karwas otrzymał je za swoją animację Maski (1999).
Laureaci
Rok | Film | Reżyseria | Kraj pochodzenia |
---|---|---|---|
1956-59 | |||
1956 | Paris la nuit | Jacques Baratier i Jean Valère | Francja |
1957 | Gente lontana | Lionetto Fabbri | Włochy |
1958 | La lunga raccolta | Lionetto Fabbri | Włochy |
1959 | Prijs de zee | Herman van der Horst | Holandia |
1960-69 | |||
1960 | Le songe des chevaux sauvages | Denys Colomb de Daunant | Francja |
1961 | Gesicht von der Stange? | Raimund Ruehl | RFN |
1962 | De werkelijkheid van Karel Appel | Jan Vrijman | Holandia |
1963 | Bowspelement | Charles Huguenot van der Linden | Holandia |
1964 | Kirdi | Max Lersch | Austria |
1965 | Yeats Country | Patrick Carey | Irlandia / Wielka Brytania |
1966 | Knud | Jørgen Roos | Dania |
1967 | Through the Eyes of a Painter | M. F. Husain | Indie |
1968 | Portrait: Orson Welles | François Reichenbach i Frédéric Rossif | Francja |
1969 | To See or Not to See | Břetislav Pojar | Kanada |
1970-79 | |||
1970 | |||
1971 | 1501 ½ | Paul B. Price | Stany Zjednoczone |
1972 | Flyaway | Robin Lehman | Wielka Brytania |
1973 | Colter's Hell | Robin Lehman | Wielka Brytania |
1974 | The Concert | Claude Chagrin | Wielka Brytania |
1975 | See | Robin Lehman | Stany Zjednoczone |
1976 | Horu - munakata shiko no sekai | Takeo Yanagawa | Japonia |
1977 | Ortsfremd... wohnhaft vormals Mainzerlandstraße | Hedda Rinneberg i Hans Sachs | RFN |
1978 | Co zrobiliśmy kurom (Co jsme udelali slepicím) | Vladimír Jiránek i Josef Hekrdle | Czechosłowacja |
1979 | Ubu | Geoff Dunbar | Wielka Brytania |
1980-89 | |||
1980 | Głowy (Hlavy) | Petr Sís | Czechosłowacja |
1981 | History of the World in Three Minutes Flat | Michael Mills | Kanada |
1982 | Lalka, najlepszy przyjaciel człowieka (Loutka, přítel člověka) | Ivan Renč | Czechosłowacja |
1983 | Wymiar dialogu (Možnosti dialogu) | Jan Švankmajer | Czechosłowacja |
1984 | Cykelsymfonien | Åke Sandgren | Dania |
1985 | Nr. 1 - Aus Berichten der Wach- und Patrouillendienste | Helke Sander | RFN |
1986 | Tom Goes to the Bar | Dean Parisot | Stany Zjednoczone |
1987 | Curriculum vitae | Pavel Koutský | Czechosłowacja |
1988 | Oblast | Zdravko Barišić | Jugosławia |
1989 | Pas à deux | Monique Renault i Gerrit van Dijk | Holandia |
1990-99 | |||
1990 | Mistertao | Bruno Bozzetto | Włochy |
1991 | Six Point Nine | Dan Bootzin | Stany Zjednoczone |
1992 | |||
1993 | Bolero | Iwan Maksimow | Rosja |
1994 | Hamu | Ferenc Cakó | Węgry |
1995 | Powtórka (Repete) | Michaela Pavlátová | Czechy |
1996 | Pribytije pojezda | Andriej Żeliezniakow | Rosja |
1997 | Senaste Nytt | Per Carleson | Szwecja |
1998 | Ik beweeg, dus ik besta | Gerrit van Dijk | Holandia |
1999 | Faraon / Maski | Siergiej Owczarow / Piotr Karwas | Rosja / Polska |
2000-2009 | |||
2000 | Hommage à Alfred Lepetit | Jean Rousselot | Francja |
2001 | Czarna dusza (Âme noire - Black Soul) | Martine Chartrand | Kanada |
2002 | At Dawning | Martin Jones | Wielka Brytania |
2003 | Skręt ((A)Torzija) | Stefan Arsenijević | Słowenia |
2004 | Papierosy i kawa (Un cartus de kent si un pachet de cafea) | Cristi Puiu | Rumunia |
2005 | Milk | Peter Mackie Burns | Wielka Brytania |
2006 | Nie ma jak pierwszy raz (Aldrig som första gången!) | Jonas Odell | Szwecja |
2007 | Kontakt (Raak) | Hanro Smitsman | Holandia |
2008 | O zi buna de plaja | Bogdan Mustață | Rumunia |
2009 | Proszę, odezwij się (Please Say Something) | David O'Reilly | Irlandia |
2010-2019 | |||
2010 | Incydent w banku (Händelse vid bank) | Ruben Östlund | Szwecja |
2011 | Nocny połów (Paranmanjang) | Park Chan-kyong i Park Chan-wook | Korea Południowa |
2012 | Rafa | João Salaviza | Portugalia |
2013 | Ucieczka (La fugue) | Jean-Bernard Marlin | Francja |
2014 | Tant qu'il nous reste des fusils à pompe | Caroline Poggi i Jonathan Vinel | Francja |
2015 | Hosanna (Ho-san-na) | Na Young-kil | Korea Południowa |
2016 | Ballada o żabie (Balada de um Batráquio) | Leonor Teles | Portugalia |
2017 | Cidade Pequena | Diogo Costa Amarante | Portugalia |
2018 | Mężczyźni za murem (The Men Behind the Wall) | Ines Moldavski | Izrael |
2019 | Umbra | Florian Fischer i Johannes Krell | Niemcy |
2020-2029 | |||
2020 | T | Keisha Rae Witherspoon | Stany Zjednoczone |
2021 | Mój wujek Tudor (Nanu Tudor) | Olga Lucovnicova | Mołdawia |
2022 | Trap | Anastasia Veber | Rosja |
2023 | Gąsienice (Les chenilles) | Michelle Keserwany i Noel Keserwany | Francja |
Linki zewnętrzne
- Informacje o nagrodzie na oficjalnej stronie festiwalu. berlinale.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-01)]. (ang.)
- p
- d
- e
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – „Berlinale”
Nagrody w konkursie głównym | |
---|---|
Pozostałe nagrody |
|
Nagrody nieistniejące | |
Edycje |
|