Sabie masculin pe echipe la Campionatul Mondial de Scrimă din 2015
Campionatul Mondial de Scrimă din 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
Spadă | masculin | feminin | ||
Spadă pe echipe | masculin | feminin | ||
Floretă | masculin | feminin | ||
Floretă pe echipe | masculin | feminin | ||
Sabie | masculin | feminin | ||
Sabie pe echipe | masculin | feminin |
Proba de sabie masculin pe echipe la Campionatul Mondial din 2015 s-a desfășurat pe 17 iulie la Moscova, turul preliminar fiind organizat pe 16 iulie.
Medaliile au fost prezentate de fostii campioni ruși Stanislav Pozdniakov și Karina Aznavurian. La eveniment a fost prezentă Gabriela Szabó, ministrul Tineretului și Sportului al României.[1]
Medaliați
Rezultate
Faza finală
Finală | |||
Rusia | 36 | ||
Italia | 45 |
Loc trei | |||
Germania | 45 | ||
Franța | 30 |
Prima jumătate
Tablou de 32 | Tablou de 16 | Sferturile de finală | Semifinală | |||||||||||||||
1 | Germania | 45 | ||||||||||||||||
17 | Marea Britanie | 45 | 17 | Marea Britanie | 28 | |||||||||||||
16 | Hong Kong, China | 31 | 1 | Germania | 45 | |||||||||||||
9 | Iran | 45 | 8 | Statele Unite | 40 | |||||||||||||
24 | Venezuela | 44 | 9 | Iran | 38 | |||||||||||||
25 | Turcia | 36 | 8 | Statele Unite | 45 | |||||||||||||
8 | Statele Unite | 45 | 1 | Germania | 32 | |||||||||||||
5 | Ungaria | 45 | 4 | Rusia | 45 | |||||||||||||
28 | Australia | 16 | 5 | Ungaria | 45 | |||||||||||||
21 | Argentina | 39 | 12 | Ucraina | 43 | |||||||||||||
12 | Ucraina | 45 | 5 | Ungaria | 36 | |||||||||||||
13 | Spania | 45 | 4 | Rusia | 45 | |||||||||||||
20 | Kazahstan | 37 | 13 | Spania | 36 | |||||||||||||
29 | Kuwait | 14 | 4 | Rusia | 45 | |||||||||||||
4 | Rusia | 45 |
A 2-a jumătate
Tablou de 32 | Tablou de 16 | Sferturile de finală | Semifinală | |||||||||||||||
3 | Italia | 45 | ||||||||||||||||
30 | Cehia | 10 | 3 | Italia | 45 | |||||||||||||
19 | Mexic | 45 | 19 | Mexic | 32 | |||||||||||||
14 | Egipt | 43 | 3 | Italia | 45 | |||||||||||||
11 | Belarus | 45 | 6 | România | 32 | |||||||||||||
22 | Georgia | 31 | 11 | Belarus | 34 | |||||||||||||
27 | Singapore | 26 | 6 | România | 45 | |||||||||||||
6 | România | 45 | 3 | Italia | 45 | |||||||||||||
7 | Franța | 45 | 7 | Franța | 39 | |||||||||||||
26 | Vietnam | 34 | 7 | Franța | 45 | |||||||||||||
23 | Polonia | 32 | 10 | China | 37 | |||||||||||||
10 | China | 45 | 7 | Franța | 45 | |||||||||||||
15 | Japonia | 42 | 2 | Coreea de Sud | 44 | |||||||||||||
18 | Canada | 45 | 18 | Canada | 20 | |||||||||||||
2 | Coreea de Sud | 45 | ||||||||||||||||
Meciuri de clasament
Tablou de 5-8
Semifinală de 5-8 | Loc 5 | ||||||
Statele Unite | 45 | ||||||
Ungaria | 41 | ||||||
Statele Unite | 45 | ||||||
România | 38 | ||||||
Loc 7 | |||||||
România | 45 | Ungaria | 45 | ||||
Coreea de Sud | 39 | Coreea de Sud | 44 |
Tablou de 9-16
Meciuri de 9-16 | Meciuri de 9-12 | Loc 9 | ||||||||
Marea Britanie | 33 | |||||||||
Iran | 45 | |||||||||
Iran | 42 | |||||||||
Ucraina | 45 | |||||||||
Ucraina | 45 | |||||||||
Spania | 41 | |||||||||
Ucraina | 41 | |||||||||
Belarus | 45 | |||||||||
Mexic | 40 | |||||||||
Belarus | 45 | |||||||||
Belarus | 45 | Loc 11 | ||||||||
China | 43 | |||||||||
China | 45 | Iran | 45 | |||||||
Canada | 39 | China | 41 | |||||||
Tablou de 13-16
Meciuri de 13-16 | Loc 13 | ||||||
Marea Britanie | 39 | ||||||
Spania | 45 | ||||||
Spania | 41 | ||||||
Canada | 45 | ||||||
Loc 15 | |||||||
Mexic | 35 | Marea Britanie | 45 | ||||
Canada | 45 | Mexic | 40 |
Clasament final
Loc | Echipă | Trăgători |
---|---|---|
1 | Italia | Enrico Berrè Luca Curatoli Aldo Montano Diego Occhiuzzi |
2 | Rusia | Kamil Ibraghimov Nikolai Kovaliov Veniamin Reșetnikov Aleksei Iakimenko |
3 | Germania | Max Hartung Nicolas Limbach Matyas Szabo Benedikt Wagner |
4 | Franța | Vincent Anstett Boladé Apithy Julien Médard Nicolas Rousset |
5 | Statele Unite ale Americii | Eli Dershwitz Daryl Homer Peter Souders Jeff Spear |
6 | România | Alin Badea Mădălin Bucur Tiberiu Dolniceanu Iulian Teodosiu |
7 | Ungaria | Tamás Decsi Nikolasz Iliasz András Szatmári Áron Szilágyi |
8 | Coreea de Sud | Gu Bon-gil Kim Jung-hwan Oh Eun-seok Won Woo-young |
Referințe
- ^ „Gabriela SZABO, Ministrul Tineretului și Sportului s-a aflat în perioada 15 – 18 iulie, în vizită oficială la Campionatele Mondiale de scrimă de la Moscova”. Ministerul Tineretului și Sportului. . Arhivat din original la . Accesat în .
- en Clasament final complet la Federația Internațională de Scrimă
- Tablouri competiționale Arhivat în , la Wayback Machine. pe fencingworldwide.com
Legături externe
- Materiale media legate de Sabie masculin pe echipe la Campionatul Mondial de Scrimă din 2015 la Wikimedia Commons