Рукомет за мушкарце на Летњим олимпијским играма 1996.
Такмичења у мушком рукомету на Олимпијским играма у Атланти 1980. одржана су у периоду од 24. јула до 4. августа када је одиграна финална утакмица.
Учествовало је 12 репрезентација подељених у две групе по шест екипа. У групама се играло по једноструком бод систему (свако са сваким једну утакмицу). Редослед по групама је одредио парове за пласман на турниру. Екипе које су заузеле шесто (последње место) у својим групама играју меч за једанаесто, петопласиране за девето, четвртопласиране за седмо, трећепласиране за пето место.
Две првпласиране екипе из обе групе улазе у полуфинале где играју по куп систему. Играју првопласирни из једне са другопласираним из друге групе. Поражени из тих сусрета играју за треће, а победници за прво место.
Група А
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
24. јули, 10,00 | Русија | 32 : 20 | Кувајт |
24. јули, 14,30 | Хрватска | 23 : 22 | Швајцарска |
24. јули, 19,00 | Шведска | 23 : 19 | САД |
25. јули, 10,00 | Кувајт | 22 : 31 | Хрватска |
25. јули, 14,30 | Швајцарска | 19 : 26 | Шведска |
25. јули, 20,45 | Русија | 31 : 16 | САД |
27. јули, 10,00 | Швајцарска | 33 : 16 | Кувајт |
27. јули,14,30 | Шведска | 22 : 20 | Русија |
27. јули, 19,00 | Хрватска | 35 : 27 | САД |
29. јули, 11,45 | Шведска | 33 : 18 | Кувајт |
29. јули, 16,15 | Русија | 24 : 25 | Хрватска |
29. јули, 20,45 | САД | 20 : 29 | Швајцарска |
31. јули, 11,45 | Русија | 30 : 23 | Швајцарска |
31. јули, 14,30 | Хрватска | 18 : 27 | Шведска |
31. јули, 20,45 | Кувајт | 24 : 29 | САД |
Табела групе А
Пласман | Група A | И: | П: | Н: | Г: | ДГ: | ПГ: | Бодови |
1. | Шведска | 5 | 5 | 0 | 0 | 131 | 94 | 10 |
2 | Хрватска | 5 | 4 | 0 | 1 | 132 | 122 | 8 |
3 | Русија | 5 | 3 | 0 | 2 | 137 | 106 | 6 |
4 | Швајцарска | 5 | 2 | 0 | 3 | 126 | 115 | 4 |
5. | САД | 5 | 1 | 0 | 4 | 111 | 142 | 2 |
6. | Кувајт | 5 | 0 | 0 | 5 | 100 | 158 | 0 |
- Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови, ГР = гол-разлика
Група Б
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
24. јули,11:45 | Француска | 27 : 25 | Шпанија |
24. јули, 16:15 | Египат | 19 : 16 | Алжир |
24. јули, 20:45 | Немачка | 30 : 20 | Бразил |
25. јули, 11:45 | Алжир | 22 : 33 | Француска |
25. јули, 16:15 | Шпанија | 22 : 20 | Немачка |
25. јули, 19:00 | Бразил | 20 : 31 | Египат |
27. јули, 10:00 | Шпанија | 20 : 14 | Алжир |
27. јули, 16:15 | Немачка | 22 : 24 | Египат |
27. јули, 20:45 | Француска | 37 : 23 | Бразил |
29. јули, 10:00 | Египат | 20 : 25 | Француска |
29. јули, 14:30 | Немачка | 25 : 23 | Алжир |
29. јули, 19:00 | Бразил | 17 : 27 | Шпанија |
31. јули, 10:00 | Египат | 19 : 20 | Шпанија |
31. јули, 16:15 | Француска | 23 : 24 | Немачка |
31. јули, 19:00 | Алжир | 20 : 20 | Бразил |
Табела групе Б
Пласман | Група Б | И: | П: | Н: | Г: | ДГ: | ПГ: | Бодови |
Француска | 5 | 4 | 0 | 1 | 145 | 114 | 8 | |
Шпанија | 5 | 4 | 0 | 1 | 114 | 97 | 8 | |
Египат | 5 | 3 | 0 | 2 | 113 | 103 | 6 | |
Немачка | 5 | 3 | 0 | 2 | 121 | 112 | 6 | |
Алжир | 5 | 0 | 1 | 4 | 95 | 117 | 1 | |
Бразил | 5 | 0 | 1 | 4 | 100 | 145 | 1 |
Утамице за пласман
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа | |
11 место | 2. август, 10:00 | Кувајт | 25 : 31 | Бразил |
9 место | 2. август, 11:45 | Алжир | 26 : 27 | САД |
7 место | 2. август, 14:30 | Швајцарска | 16 : 23 | Немачка |
5 место | 2. август,19:00 | Египат | 26 : 29 | Русија |
Полуфинале
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
2. август, 16:15 | Шведска | 25 : 20 | Шпанија |
2. август, 20:45 | Француска | 20 : 24 | Хрватска |
Треће место
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
4. август,11:00 | Шпанија | 27 : 25 | Француска |
Финале
Датум, време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа |
4. август, 13:00 | Шведска | 26 : 27 | Хрватска |
Коначан пласман
Злато: | Хрватска |
Сребро: | Шведска |
Бронза: | Шпанија |
4. | Француска |
5. | Русија |
6. | Египат |
7. | Немачка |
8. | Швајцарска |
9. | САД |
10. | Алжир |
11. | Бразил |
12. | Кувајт |
Састави победничких екипа
1. | Хрватска | Владимир Јелчић, Горан Перковац, Ирфан Смајлагић, Божидар Јовић, Алваро Начиновић, Владимир Шујстер, Бруно Гудељ, Ненад Кљаић, Изток Пуц, Зоран Микулић, Патрик Ћавар, Венио Лосерт, Валнер Франковић, Славко Голужа, Валтер Матошевић, Златан "Златко" Сарачевић |
2. | Шведска | Томас Свенсон, Martin Frändesjö, Mats Olsson, Robert Hedin, Магнус Висландер, Томас Сивертсон, Ола Линдгрен, Пер Карлен, Ерик Хајас, Јохан Петерсон, Стефан Лофгрен, Роберт Андерсон, Пјер Торсон, Стефан Олсон, Магнус Андерсон, Андреас Ларсон |
3. | Шпанија | Jaume Fort Mauri, Деметрио Лозано, Салвадор Ескер, Rafael Guijosa, Фернандо Хернандез, Раул Гонзалез, Iñaki Urdangarin, Jesus Olalla, Матео Галарда, Талант Душебаев, Jesus Fernandez, Albert Urdiales, Jordi Nunez, Juan Perez, Jose Hombrados, Aitor Etxaburu |
- п
- р
- у