Damernas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 2020
Rodd Damernas tvåa utan styrman | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 24–29 juli 2021 | ||
Nationer | 13 | ||
Deltagare | 26 | ||
Anläggning | Sea Forest Waterway | ||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 2020 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Damernas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 2020 avgjordes mellan den 24–29 juli 2021 i Tokyo.[1]
Program
Alla tiderna är UTC+9.
Datum | Tid | Omgång |
---|---|---|
Lördag, 24 juli 2021 | 9:20 | Försöksheat |
Söndag, 25 juli 2021 | 9:50 | Återkval |
Onsdag, 28 juli 2021 | 12:20 | Semifinal A/B |
Torsdag, 29 juli 2021 | 8:40 | B-final |
Torsdag, 29 juli 2021 | 9:30 | A-final |
Resultat
Försöksheat
De tre första i varje försöksheat gick vidare till semifinal medan övriga gick till återkvalet.
Heat 1
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Caileigh Filmer Hillary Janssens | Kanada | 7.18,34 | 0Q0 |
2 | 2 | Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș | Rumänien | 7.20,36 | 0Q0 |
3 | 3 | Kiri Tontodonati Aisha Rocek | Italien | 7.22,79 | 0Q0 |
4 | 1 | Megan Kalmoe Tracy Eisser | USA | 7.26,95 | Återkval |
5 | 5 | Maria Kyridou Christina Bourmpou | Grekland | 7.33,94 | Återkval |
Heat 2
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australien | 7.21,75 | 0Q0 |
2 | 1 | Vasilisa Stepanova Jelena Orjabinskaja | ROC | 7.23,39 | 0Q0 |
3 | 2 | Helen Glover Polly Swann | Storbritannien | 7.23,98 | 0Q0 |
4 | 4 | Huang Kaifeng Liu Jinchao | Kina | 7.45,55 | Återkval |
Heat 3
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Grace Prendergast Kerri Gowler | Nya Zeeland | 7.19,08 | 0Q0 |
2 | 3 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danmark | 7.22,86 | 0Q0 |
3 | 1 | Aina Cid Virginia Díaz Rivas | Spanien | 7.23,14 | 0Q0 |
4 | 4 | Aileen Crowley Monika Dukarska | Irland | 7.24,71 | Återkval |
Återkval
De tre första i återkvalet gick vidare till semifinal medan fyran blev utslagen.
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Maria Kyridou Christina Bourmpou | Grekland | 7.28,00 | 0Q0 |
2 | 1 | Megan Kalmoe Tracy Eisser | USA | 7.29,87 | 0Q0 |
3 | 2 | Aileen Crowley Monika Dukarska | Irland | 7.31,99 | 0Q0 |
4 | 3 | Huang Kaifeng Liu Jinchao | Kina | 7.45,17 |
Semifinaler
Semifinal A/B 1
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Maria Kyridou Christina Bourmpou | Grekland | 6.48,70 0VR0 | A-final |
2 | 2 | Helen Glover Polly Swann | Storbritannien | 6.49,39 | A-final |
3 | 3 | Caileigh Filmer Hillary Janssens | Kanada | 6.49,46 | A-final |
4 | 4 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australien | 6.49,82 | B-final |
5 | 1 | Aileen Crowley Monika Dukarska | Irland | 7.06,07 | B-final |
6 | 5 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danmark | 7.08,44 | B-final |
Semifinal A/B 2
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Grace Prendergast Kerri Gowler | Nya Zeeland | 6.47,41 0VR0 | A-final |
2 | 5 | Vasilisa Stepanova Jelena Orjabinskaja | ROC | 6.50,24 | A-final |
3 | 6 | Aina Cid Virginia Díaz Rivas | Spanien | 6.50,63 | A-final |
4 | 3 | Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș | Rumänien | 6.58,55 | B-final |
5 | 1 | Megan Kalmoe Tracy Eisser | USA | 7.02,52 | B-final |
6 | 2 | Kiri Tontodonati Aisha Rocek | Italien | 7.04,52 | B-final |
Finaler
B-final
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
7 | 3 | Jessica Morrison Annabelle McIntyre | Australien | 6.56,46 | |
8 | 6 | Hedvig Rasmussen Fie Udby Erichsen | Danmark | 6.59,48 | |
9 | 4 | Adriana Ailincăi Iuliana Buhuș | Rumänien | 7.01,02 | |
10 | 2 | Megan Kalmoe Tracy Eisser | USA | 7.02,16 | |
11 | 5 | Aileen Crowley Monika Dukarska | Irland | 7.02,22 | |
12 | 1 | Kiri Tontodonati Aisha Rocek | Italien | 7.04,46 |
A-final
Placering | Bana | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Grace Prendergast Kerri Gowler | Nya Zeeland | 6.50,19 | ||
5 | Vasilisa Stepanova Jelena Orjabinskaja | ROC | 6.51,45 | ||
1 | Caileigh Filmer Hillary Janssens | Kanada | 6.52,10 | ||
4 | 2 | Helen Glover Polly Swann | Storbritannien | 6.54,96 | |
5 | 3 | Maria Kyridou Christina Bourmpou | Grekland | 6.57,11 | |
6 | 6 | Aina Cid Virginia Díaz Rivas | Spanien | 7.00,05 |
Källor
- ^ ”Rowing Competition Schedule”. Tokyo 2020. Arkiverad från originalet den 3 juli 2021. https://web.archive.org/web/20210703154906/https://olympics.com/tokyo-2020/en/schedule/rowing-schedule. Läst 21 september 2023.
|