Herrarnas lagförföljelse i bancykling vid olympiska sommarspelen 2000
Cykling vid olympiska sommarspelen 2000 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | Damer | ||
Tempolopp | Herrar | Damer | ||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | Damer | ||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | Damer | ||
Lagsprint | Herrar | |||
Tempolopp | Herrar | Damer | ||
Poänglopp | Herrar | Damer | ||
Keirin | Herrar | |||
Madison | Herrar | |||
Mountainbike | ||||
Terränglopp | Herrar | Damer |
Herrarnas lagförföljelse i bancykling vid olympiska sommarspelen 2000 ägde rum i den 18 september 2000 i Dunc Gray Velodrome.
Medaljörer
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas lagförföljelse | Tyskland Guido Fulst Robert Bartko Daniel Becke Jens Lehmann | Ukraina Sergiy Chernyavsky Sergiy Matveyev Alexander Symonenko Oleksandr Fedenko | Storbritannien Paul Manning Chris Newton Bryan Steel Bradley Wiggins |
Resultat
Kvalificeringsrunda
Placering | Lag | Namn | Tid | Kvalificerad | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | Bryan Steel Paul Manning Bradley Wiggins Chris Newton | 4:04.030 | q | OR |
2 | Ukraina | Oleksandr Fedenko Oleksandr Symonenko Sergiy Matveyev Sergiy Chernyavskyy | 4:04.078 | q | |
3 | Frankrike | Cyril Bos Phillippe Ermenault Francis Moreau Jerome Neuville | 4:05.155 | q | |
4 | Tyskland | Guido Fulst Olaf Pollack Daniel Becke Jens Lehmann (cyklist) | 4:05.750 | q | |
5 | Australien | Brett Aitken Graeme Brown Brett Lancaster Michael Rogers | 4:06.361 | q | |
6 | Nya Zeeland | Tim Carswell Lee Vertongen Gary Anderson Greg Henderson | 4:08.463 | q | |
7 | Nederländerna | Jen den Braber Robert Slippens Jens Mouris Wilco Zuijderwijk | 4:09.590 | q | |
8 | Ryssland | Vladimir Karpets Alexey Markov Vladislav Borisov Denis Smyslov | 4:09.910 | q | |
9 | Argentina | Walter Fernando Perez Edgardo Simon Gonzalo Martin Garcia Guillermo Brunetta | 4:10.940 | ||
10 | USA | Derek Bouchard-Hall Mariano Friedick Tommy Mulkey Erin Hartwell | 4:12.494 | ||
11 | Italien | Mario Benetton Adler Capelli Cristiano Citton Marco Villa | 4:15.451 | ||
12 | Spanien | Miguel Alzamora Isaac Galvez Antonio Tauler Jose Francisco Jarque | 4:15.547 |
Kvartsfinaler
- Heat 1
Tyskland | Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann (cyklist) | 4:01.810 | Q | OR | (4:a) |
Australien | Brett Aitken, Graeme Brown Brett Lancaster, Michael Rogers | 4:03.209 | (5:a) |
- Heat 2
Frankrike | Cyril Bos, Phillippe Ermenault Francis Moreau, Jerome Neuville | 4:05.224 | Q | (3:a) |
Nya Zeeland | Tim Carswell, Lee Vertongen Gary Anderson, Greg Henderson | 4:06.495 | (6:a) |
- Heat 3
Ukraina | Oleksandr Fedenko, Oleksandr Symonenko Sergiy Matveyev, Sergiy Chernyavskyy | 4:03.359 | Q | (2:a) |
Nederländerna | Jen den Braber, Robert Slippens Jens Mouris, Wilco Zuijderwijk | lapped | (7:a) |
- Heat 4
Storbritannien | Bryan Steel, Paul Manning Bradley Wiggins, Chris Newton | 4:04.143 | Q | (1:a) |
Ryssland | Vladimir Karpets, Alexey Markov Vladislav Borisov, Denis Smyslov | lapped | (8:a) |
Semifinaler
- Heat 1
Ukraina | Oleksandr Fedenko, Oleksandr Symonenko Sergiy Matveyev, Sergiy Chernyavskyy | 4:00.830 | Q | WR | (2:a) |
Storbritannien | Jonny Clay, Paul Manning Bradley Wiggins, Rob Hayles | 4:02.387 | (3:a) |
- Heat 2
Tyskland | Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann (cyklist) | 4:05.930 | Q | (1:a) |
Frankrike | Cyril Bos, Phillippe Ermenault Francis Moreau, Jerome Neuville | 4:11.549 | (4:a) |
Finaler
- Bronsmatch
Storbritannien | Bryan Steel, Paul Manning Bradley Wiggins, Chris Newton | 4:01.979 |
Frankrike | Cyril Bos, Phillippe Ermenault Francis Moreau, Jerome Neuville | 4:05.991 |
- Final
Tyskland | Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann (cyklist) | 3:59.710 |
Ukraina | Oleksandr Fedenko, Oleksandr Symonenko Sergiy Matveyev, Sergiy Chernyavskyy | 4:04.520 |
Referenser
Externa länkar
- Officiell hemsida för Sydney-OS
|