Cena Izvestijí 1981
Cena Izvestijí 1981 | |
---|---|
Podrobnosti turnaje | |
Pořadatel | Sovětský svaz Sovětský svaz |
Města | Moskva |
Datum konání | 16.12 – 21.12 1981 |
Konečné pořadí | |
1. místo | Sovětský svaz |
2. místo | Československo |
3. místo | Švédsko |
4. místo | Finsko |
< Rok 1980 Rok 1982 > |
Patnáctý ročník Ceny Izvestijí se konal od 16. do 21. 12. 1981 v Moskvě. Zúčastnila se čtyři reprezentační mužstva, která se utkala jednokolovým systémem každý s každým. Turnaj pokračoval zápasy o umístění, které se započítávaly do tabulky a rozhodovaly o umístění zvlášť mezi prvním a druhým a mezi třetím a čtvrtým z původního pořadí v tabulce.
Výsledky a tabulka
SSSR | ČSSR | SWE | FIN | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | SSSR | 2:1 | 4:2 | 3:2 | 4 | 0 | 0 | 13:8 | 8 | |
2. | ČSSR | 3:4* | 4:4 | 9:2 | 1 | 1 | 2 | 17:12 | 3 | |
3. | Švédsko | 2:4 | 4:4 | 2:6 | 1 | 1 | 2 | 12:16 | 3 | |
4. | Finsko | 2:3 | 2:9 | 2:4* | 1 | 0 | 3 | 12:18 | 2 |
- Zápasy o umístění se započítávaly do tabulky.
Švédsko – Československo 4:4 (0:1, 2:2, 2:1)
16. prosince 1981 – Moskva
Branky Švédska: 23. Mats Ulander, 26. Mats Ulander, 57. Patrik Sundström, 46. Tommy Mörth.
Branky Československa: 16. František Černík, 25. Jaroslav Korbela, 36. František Černík, 44. Vincent Lukáč.
Rozhodčí: Alexandr Fedotov (URS) – Michail Galinovskij (URS), Alexandr Fedosejev (URS)
Vyloučení: 5:3 (1:0)
ČSSR: Karel Lang – Eduard Uvíra, Miloslav Hořava, Arnold Kadlec, Stanislav Hajdušek, Peter Slanina, Antonín Plánovský, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák – Jaroslav Korbela, Milan Nový, František Černík – Jiří Lála, Jindřich Kokrment, Lubomír Pěnička – Vincent Lukáč, Peter Ihnačák, Igor Liba – Jiří Hrdina, Dušan Pašek, František Černý.
Švédsko: Peter Lindmark – Göran Lindblom, Mats Thelin, Thomas Eriksson, Roger Hägglund, Tommy Samuelsson, Jan Eriksson – Peter Sundström, Patrik Sundström, Ulf Isaksson – Mats Näslund, Ove Olsson, Tommy Mörth – Håkan Loob, Thomas Rundqvist, Mats Ulander – Hasse Sjöö, Hans Edlund, Tommy Själin.
SSSR – Finsko 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
16. prosince 1981 – Moskva
Branky SSSR: 12. Viktor Žluktov, 40. Sergej Světlov, 52. Andrej Chomutov.
Branky Finska: 24. Timo Sussi, 41. Esa Peltonen.
Rozhodčí: Nilsson (SWE) – Anatolij Barinov (URS), Igor Prusov (URS)
Vyloučení: 4:3 (0:1)
SSSR: Vladislav Treťjak – Alexej Kasatonov, Vjačeslav Fetisov, Valerij Vasiljev, Vladimir Zubkov, Zinetula Biljaletdinov, Vasilij Pěrvuchin, Irek Gimajev, Sergej Babinov – Sergej Makarov, Igor Larionov, Vladimir Krutov – Viktor Šalimov, Sergej Šepelev, Alexandr Koževnikov – Alexandr Malcev, Vladimir Golikov, Sergej Světlov – Nikolaj Drozděckij, Viktor Žluktov, Andrej Chomutov.
Finsko: Hannu Lassila – Timo Nummelin, Lasse Litma, Seppo Suoraniemi, Juha Huikari, Pertti Lehtonen, Raimo Hirvonen, Kari Heikkilä, Hannu Helander – Håkan Hjerpe, Markku Hakulinen, Esa Peltonen – Jari Lindgren, Hannu Koskinen, Timo Susi – Erkki Laine, Jarmo Mäkitalo, Markku Kiimalainen -Jorma Sevon, Kari Jalonen, Pekka Arbelius.
Švédsko – Finsko 2:6 (1:2, 0:3, 1:1)
18. prosince 1981 – Moskva
Branky Švédska: 4. Mats Ulander, 57. Thomas Eriksson
Branky Finska: 11. Jari Lindgren, 17. Pertti Lehtonen, 22. Jorma Sevon, 26. Jari Lindgren, 27. Markku Hakulinen, 49. Esa Peltonen
Rozhodčí: Vladimír Šubrt (TCH) – Jurij Smirnov (URS), Rais Fasachutdinov (URS)
Vyloučení: 4:6 (1:1)
Švédsko: Göte Wälitalo (26. Peter Lindmark) – Göran Lindblom, Mats Thelin, Tommy Samuelsson, Jan Eriksson, Thomas Eriksson, Roger Hägglund – Peter Sundström, Patrik Sundström, Ulf Isaksson – Håkan Loob, Ove Olsson, Mats Ulander – Hasse Sjöö (30. Tommy Mörth), Harald Lückner, Tommy Själin.
Finsko: Hannu Kamppuri – Timo Nummelin, Lasse Litma, Seppo Suoraniemi, Hannu Helander, Pertti Lehtonen, Raimo Hirvonen - Håkan Hjerpe, Markku Hakulinen, Esa Peltonen – Jorma Sevon, Kari Jalonen, Markku Kiimalainen - Timo Susi, Jari Lindgren, Hannu Koskinen – Erkki Laine, Jarmo Mäkitalo.
SSSR – Československo 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
18. prosince 1981 – Moskva
Branky SSSR: 19. Viktor Žluktov, 22. Viktor Šalimov.
Branky Československa: 39. Jiří Hrdina.
Rozhodčí: Pertti Juhala (FIN) – Anatolij Barinov (URS), Igor Prusov (URS)
Vyloučení: 7:8 navíc Sergej Šepelev na 10 min.
ČSSR: Karel Lang – Arnold Kadlec, Stanislav Hajdušek, Peter Slanina, Antonín Plánovský, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák, Eduard Uvíra, Miloslav Hořava – Jiří Lála, Jindřich Kokrment, Lubomír Pěnička – Vincent Lukáč, Peter Ihnačák, Igor Liba – Jiří Hrdina, Dušan Pašek, František Černý – Jaroslav Korbela, Milan Nový, František Černík.
SSSR: Vladislav Treťjak – Alexej Kasatonov, Vjačeslav Fetisov, Valerij Vasiljev, Vladimir Zubkov, Zinetula Biljaletdinov, Vasilij Pěrvuchin, Irek Gimajev, Sergej Babinov – Sergej Makarov, Igor Larionov, Vladimir Krutov – Viktor Šalimov, Sergej Šepelev, Alexandr Koževnikov – Alexandr Malcev, Vladimir Golikov, Sergej Světlov – Nikolaj Drozděckij, Viktor Žluktov, Andrej Chomutov.
SSSR – Švédsko 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
20. prosince 1981 – Moskva
Branky SSSR: 1:0 27. Alexandr Koževnikov, 2:0 27. Sergej Šepelev, 34. Vladimir Krutov, 54. Sergej Makarov.
Branky Švédska: 29. Ove Olsson, 59. Håkan Loob.
Rozhodčí: Pertti Juhola (FIN) – Jurij Smirnov (URS), Rais Fasachutdinov (URS)
Vyloučení: 2:2 (1:0, 1:0)
SSSR: Vladimir Myškin - Alexej Kasatonov, Vjačeslav Fetisov, Valerij Vasiljev, Vladimir Zubkov, Zinetula Biljaletdinov, Vasilij Pěrvuchin, Irek Gimajev, Sergej Babinov – Sergej Makarov, Igor Larionov, Vladimir Krutov – Viktor Šalimov, Sergej Šepelev, Alexandr Koževnikov – Alexandr Malcev, Vladimir Golikov, Sergej Světlov – Nikolaj Drozděckij, Viktor Žluktov, Andrej Chomutov.
Švédsko: Göte Wälitalo – Göran Lindblom, Mats Thelin, Håkan Nordin, Jan Eriksson, Thomas Eriksson, Tommy Samuelsson - Peter Sundström, Patrik Sundström, Ulf Isaksson – Mats Näslund, Ove Olsson, Tommy Mörth – Håkan Loob, Ove Olsson, Mats Ulander – Harald Lückner, Hans Edlund, Tommy Själin.
Československo – Finsko 9:2 (2:0, 3:2, 4:0)
20. prosince 1981 – Moskva
Branky Československa: 3. Igor Liba, 5. Dušan Pašek, 22. Stanislav Hajdušek, 26. Igor Liba, 37. Jiří Lála, 45. Jiří Lála, 50. Peter Ihnačák, 54. František Černík, 58. Milan Nový.
Branky Finska: 28. Raimo Hirvonen, 38. Pertti Lehtonen.
Rozhodčí: Nilsson (SWE) – Michail Galinovskij (URS), Alexandr Fedosejev (URS)
Vyloučení: 6:6 (2:1)
ČSSR: Jiří Králík – Eduard Uvíra, Miloslav Hořava, Arnold Kadlec, Stanislav Hajdušek, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák – Jaroslav Korbela, Milan Nový, František Černík – Jiří Lála, Jindřich Kokrment, Lubomír Pěnička – Jiří Hrdina, Dušan Pašek, František Černý – Vincent Lukáč, Peter Ihnačák, Igor Liba.
Finsko: Hannu Lassila – Kari Heikkilä, Hannu Helander, Seppo Suoraniemi, Juha Huikari, Timo Nummelin, Lasse Litma, Pertti Lehtonen, Raimo Hirvonen - Håkan Hjerpe, Markku Hakulinen, Esa Peltonen – Jorma Sevon, Kari Jalonen, Markku Kiimalainen – Jari Lindgren, Hannu Koskinen, Timo Susi – Erkki Laine, Jarmo Mäkitalo.
Finále
SSSR – Československo 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)
21. prosince 1981 – Moskva
Branky SSSR: 3. Sergej Šepelev, 2:0 6. Igor Larionov, 43. Sergej Šepelev, 47. Valerij Vasiljev.
Branky Československa: 2:1 6. Vincent Lukáč, 10. Dušan Pašek, 39. Dušan Pašek.
Rozhodčí: Nilsson (SWE) – Michail Galinovskij (URS), Alexandr Fedosejev (URS)
Vyloučení: 7:9 (2:0)
ČSSR: Jiří Králík (6. Karel Lang) – Arnold Kadlec, Stanislav Hajdušek, Eduard Uvíra, Miloslav Hořava, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák – Jiří Lála, Jindřich Kokrment, Lubomír Pěnička – Vincent Lukáč, Peter Ihnačák, Igor Liba – Jiří Hrdina, Dušan Pašek, František Černý – Jaroslav Korbela, Milan Nový, František Černík.
SSSR: Vladislav Treťjak – Alexej Kasatonov, Vjačeslav Fetisov, Valerij Vasiljev, Vladimir Zubkov, Irek Gimajev, Sergej Babinov, Zinetula Biljaletdinov, Vasilij Pěrvuchin – Sergej Makarov, Igor Larionov, Vladimir Krutov – Viktor Šalimov, Sergej Šepelev, Alexandr Koževnikov – Andrej Chomutov, Viktor Žluktov, Nikolaj Drozděckij – Alexandr Malcev, Vladimir Golikov, Sergej Světlov.
O 3. misto
Švédsko – Finsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
21. prosince 1981 – Moskva
Branky Švédska: 19. Tommy Mörth, 40. Mats Näslund, 42. Ove Olsson, 47. Patrik Sundström
Branky Finska: 8. Erkki Laine, 55. Pertti Lehtonen
Rozhodčí: Vladimír Šubrt (TCH) – Jurij Smirnov (URS), Igor Prusov (URS)
Vyloučení: 6:4 (1:2)
Švédsko: Peter Lindmark - Göran Lindblom, Mats Thelin, Håkan Nordin, Jan Eriksson, Thomas Eriksson, Tommy Samuelsson - Tommy Själin, Patrik Sundström, Ulf Isaksson – Mats Näslund, Ove Olsson, Tommy Mörth – Håkan Loob, Thomas Rundqvist, Mats Ulander.
Finsko: Hannu Kamppuri – Timo Nummelin, Lasse Litma, Seppo Suoraniemi, Juha Huikari, Pertti Lehtonen, Raimo Hirvonen - Håkan Hjerpe, Markku Hakulinen, Esa Peltonen – Jorma Sevon, Kari Jalonen, Markku Kiimalainen - Timo Susi, Jari Lindgren, Hannu Koskinen – Erkki Laine, Jarmo Mäkitalo.
Statistiky
Nejlepší hráči
Brankář | Vladislav Treťjak |
Obránce | Miroslav Dvořák |
Útočník | Viktor Šalimov |
Kanadské bodování
Poř. | Kanadské bodování | Branky | Přihrávky | Body |
---|---|---|---|---|
1. | Sergej Šepelev | 3 | 1 | 4 |
1. | František Černík | 3 | 1 | 4 |
3. | Mats Ulander | 3 | 0 | 3 |
3. | Perti Lehtonen | 3 | 0 | 3 |
3. | Dušan Pašek | 3 | 0 | 3 |
Literatura
- Československý sport - 17. prosince, 19. prosince, 21. prosince, 22. prosince 1981.
- Hokejová ročenka 1981/82 – Ferdinand Kralovič, Šport 1982
- Malá encyklopedie ledního hokeje – Karel Gut, Václav Pacina, Olympia 1986
Externí odkazy
- (česky) - Rudé právo 17. 12. 1981
- (česky) - Rudé právo 19. 12. 1981
- (česky) - Rudé právo 21. 12. 1980
- (česky) - Rudé právo 22. 12. 1980
- (francouzsky) hockeyarchives
Euro Hockey Tour | |
---|---|
České hokejové hry od roku 1997 součást EHT | Pragobanka Cup: 1994 • 1995 • 1996 • 1997 Česká Pojišťovna Cup: 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 Czech Hockey Games: 2008 • 2009 (duben) • 2009 (září) • 2010 • 2011 KAJOTbet Hockey Games: 2012 • 2013 (duben) • 2013 (srpen) • 2014 • 2015 • 2016 Czech Hockey Games: 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 |
Karjala Cup od roku 1997 součást EHT | |
Channel One Cup od roku 1997 do roku 2021 součást EHT | Mezinárodní turnaj: 1967 • 1968 Izvestije: 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 Baltika Cup: 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 Rosno Cup: 2004 • 2005 Channel One Cup: 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 |
Sweden Hockey Games od roku 1997 součást EHT | Švédský pohár: 1980 • 1984 Švédské hokejové hry: 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 (únor) • 2001 (listopad) • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 LG Hockey Games: 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 Oddset Hockey Games: 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 Sweden Hockey Games: 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 |
Swiss Ice Hockey Games od roku 2022 součást EHT | |
Euro Hockey Tour | 1996/1997 • 1997/1998 • 1998/1999 • 1999/2000 • 2000/2001 • 2001/2002 • 2002/2003 • 2003/2004 • 2004/2005 • 2005/2006 • 2006/2007 • 2007/2008 • 2008/2009 • 2009/2010 • 2010/2011 • 2011/2012 • 2012/2013 • 2013/2014 • 2014/2015 • 2015/2016 • 2016/2017 • 2017/2018 • 2018/2019 • 2019/2020 • 2020/2021 • 2021/2022 • 2022/2023 • 2023/2024 |